top of page

Ortaköy 151

Biz sadece, zeytinin büyülü dünyasını keşfetmenize ve zeytinyağının

doğal güzelliği ile buluşmanıza aracılık ediyoruz…

Hem de büyük bir zevkle…

Sibel Börekçi Aydın

Ankara doğumlu. ODTÜ'lü bir Endüstri Mühendisi. 20 yılı aşkın bir süre otomotiv sektöründe çalıştı, kalite yöneticiliği yaptı. Son yıllarda, otomotiv kalite yönetim sistemi denetçiliği ve yalın üretim danışmanlığı yapıyor. Eğitimler veriyor. Aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üye ve gönüllüsü. Zeytin sevdası, eşiyle birlikte iznik 

Gölü'nün kuzey yamaçlarındaki Ortaköy'e gelmeye başladığı yıllara dayanıyor, 2000'lerin başlarına. O günlerden bu günlere, Ahmet'le birlikte okuyarak, çalışarak, gezerek zeytin ve zeytinyağı konusunda bilgi edinmeye, kendilerini geliştirmeye çalıştılar. Uluslararası kalite ölçütlerinde bir zeytinyağı üretmek için gerekli altyapıyı oluşturdular. Hayalleri gerçeğe dönüştürmenin mutluluğuyla ve zeytine dokunmanın, zeytinyağı kokusunu içine çekmenin verdiği hazla, büyük bir keyifle çalışıyor.

Türkiye'nin yakın bir gelecekte, zeytin memleketi Orhangazi'de bir zeytin müzesi kurmayı düşlüyor.

 

Ahmet Aydın

İstanbul doğumlu. Elektrik Elektronik Mühendisliği üzerine Tarih okumuş bir kitap kurdu. Her zaman yeni şeyler öğrenmekten, yeni fikirler geliştirmekten ve farklıyı denemekten zevk alıyor. İş yaşamı da farklı deneyimlerle dolu. Son 20 yıldır plastik pencere sektöründe Egepen Deceuninck ve Alman Inoutic markalarının üretici bayii olarak çalışıyor. Güneş enerjisinin yer altında depolanmasına yönelik gerçekleştirdiği bir Tübitak Teydep projesi var. Zeytin üzerinde çalışmaya 1990'ların sonunda Orhangazi Ortaköy'de aldığı zeytinlikle başladı. Artun Ünsal'ın Ölmez Ağacın İzinde kitabını okuduğunda, gelecekte zeytinle ilişkili bir iş yapmaya karar vermişti bile. Sibel'le el ele verip okudular, çalıştılar, dolaştılar ve kendilerini hazır hissettiklerinde Ortaköy 151'i kurdular. Zeytinyağı üretmekten çok keyif alıyor, en çok da makinenin ağzından dökülmeye başlayan o ilk yağdan bir yudum alıp, zeytin lezzetinin taze çiçek kokularına karıştığı o benzersiz tadın genzini yakarak geçişini hissetmeyi seviyor.

Sevdalanmıştık zeytine... Hem de uzun yıllar önce... İznik Gölü'nün kuzey yamaçlarındaki bu şirin zeytin köyüne, Ortaköy'e ilk geldiğimizde... Zeytin ağaçlarının, sakin ve sade ama bir o kadar da etkileyici dünyasıyla tanışınca... Ölmez ağaç diyorlar zeytine, boşuna değil. Burada, yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ile karşılaştık. Burada zeytinin doğanın bir mucizesi olduğunu keşfettik... Sağlık, doğallık, lezzet... Hepsinin bu küçücük meyvenin içinde saklı olduğunu gördük.

 

Bir gün, zeytine dokunacağımız, zeytinle yatıp zeytinle kalkacağımız bir iş yapmaya, zeytinyağı üretmeye daha o günlerde karar verdik.
Aradan geçen yıllar içinde, zeytinle ve zeytinyağıyla ilgili çok okuduk, çok araştırdık. Okudukça, hayranlığımız arttı bu mucize ağacın mucize meyvesine. En doğal, en sağlıklı ve en lezzetti zeytinyağını nasıl üreteceğimizi öğrendik.

 

Artık hazırız... Dünyanın en iyi sofralık zeytinlerinden birinin üretildiği Gemlik-Orhangazi bölgesinde, şimdiye dek biraz ikinci planda kalmış olan zeytinyağı üretimine farklı bir renk, yeni bir nefes getirmek için harekete geçtik. Kendi tesisimizde, kendi köyümüzün ve Orhangazi bölgesindeki civar köylerin zeytinlerinden en son teknoloji ile soğuk sıkım zeytinyağı üretiyoruz. Zeytinin dalından koptuğu anda ölmeye başladığının bilinciyle, daha zeytin canlıyken zeytinyağına dönüştürmek için büyük çaba sarf ediyoruz.  Zeytinyağının canlılığını ve lezzetini uzun süre koruması için en ideal koşullarda saklıyoruz.

 

Ortaköy bizim köyümüz... Ortaköy 151 bizim evimiz... Zeytinyağı ise tutkumuz... Sizleri de bu tutkuyu bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz...


Tutkuyla, aşkla yapılan her iş güzeldir... Zeytinyağımızı deneyin... Seveceksiniz...

 

=

bottom of page