top of page

Hasat, Üretim, Depolama

Bütün bu çabamız, zeytine duyduğumuz tutkulu sevgiden... Bu mucize meyveyi en sağlıklı ve lezzetli şekilde tüketiciye ulaştırabilmek için...   Ülkemizde ve özellikle bölgemizde de kaliteli zeytinyağı üretilebileceğini göstermek için... Ülkemiz bir zeytin diyarı... Zeytinyağı bir sağlık iksiri... En büyük arzumuz ise, tüm üreticilerin ortak çabasıyla kaliteli üretimin ve bilinçli tüketimin artması... 

HASAT

Zeytinyağının kaliteli olması için, zeytinin mutlaka dalından, hasar vermeden toplanması ve zaman geçirmeden sıkılması gerekir. Biz, İznik Gölünün kuzey yamaçlarında yetişen Gemlik tipi zeytinleri, dalından elle topluyoruz, delikli selelerle hemen üretim tesisimize getiriyoruz. Sıkım öncesi, zeytinleri tek tek elden geçirip, varsa hasarlı olanları ayırıyor ve temizliyoruz.

 

ÜRETİM

Zeytinyağında kaliteyi belirleyen en önemli kriterler, ürünün ısıya ve oksijene maruz kalmamasıdır. Biz, ORTAKÖY 151 Zeytinyağlarını, kendi tesisimizde, iki fazlı soğuk sıkım yöntemiyle üretiyoruz. Sıkım sırasında,sıcaklığın 20-22 dereceyi geçmemesine dikkat ediyoruz. Bunun için, butik üretim amaçlı üretilmiş, son teknoloji, kapalı sistem bir sıkım makinesi kullanıyoruz. Böylece, üretim sırasında zeytin hamuru ve zeytinyağımız hava ile temas etmiyor. Üretim sırasında yağı suyla yıkamadığımız için, zeytinin içerdiği tüm yararlı antioksidanlar ve doğal aromalar yağda kalıyor.

 

DEPOLAMA

Isı, ışık ve hava zeytinyağının en büyük düşmanlarıdır.

Biz, ORTAKÖY 151 Zeytinyağlarını, yaz kış 18 derecede tuttuğumuz depomuzda, paslanmaz çelik tanklarda dinlenmeye alıyoruz.  Bir hafta içinde kağıt filtreden geçiriyoruz ve yine hava kontrollü paslanmaz çelik tanklarda bekletiyoruz. En az bir ay dinlendirdikten sonra, koyu renk cam veya teneke ambalajlara aktarıyoruz.  Ambalajlı ürünlerimizi de yine aynı depoda saklıyoruz.

 

=

bottom of page