top of page

Sızma Zeytinyağı, Oksidatif Stresin Azaltılmasına Yardımcı Oluyor!


Sızma zeytinyağı, oksidatif stresin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olan ve pek çok hastalık riskini ve ilerlemesini azaltabilen, kolaylıkla temin edilebilen bir antioksidan gıda kaynağıdır.

Çevresel, fiziksel ve zihinsel stres faktörleri, serbest radikal olarak da bilinen reaktif oksijen türlerinin üretimine neden olur. Serbest radikallerin üretimi, insan vücudunun oksidatif stres basınçlarına maruz kalmasına yol açar.

Serbest radikaller reaktif kararsız hücrelerdir ve toksik etkileri nedeniyle proteinler, lipitler, DNA gibi hücre bileşenlerine zarar verebilirler.

Serbest radikaller tarafından üretilen oksidatif stres; kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve nörodejeneratif hastalıklar, parkinson, Alzheimer, şizofreni, kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıkların gelişimiyle de bağlantılıdır.

Aslında oksidatif stresi; vücudun oksidan ve antioksidan sistemleri arasındaki dengesizlik olarak tarif etmek mümkün.

Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikalleri stabilize ederek hücrelerin daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.

Bu nedenle, daha fazla antioksidan sağlayarak vücudumuza destek olduğumuzda, oksidatif stresin azalmasını ve doğal olarak ta organ ve dokularda oluşabilecek zararın azalmasına da yardımcı olabiliriz.

Bu bağlamda; antioksidan bakımından zengin besinleri tüketerek vücudumuz için gerekli antioksidanın sağlanması sağlığımız bakımından önemlidir. Sızma zeytinyağı en önemli antioksidan besin kaynakları arasında yer alır.

Sızma zeytinyağındaki polifenolik bileşiklerin, kırmızı kan hücrelerini oksidatif stresden önemli ölçüde koruduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur.

Merkezi sinir sistemi özellikle oksidatif strese duyarıdır.

Sızma zeytinyağının ayrıca, özellikle beyin lipid peroksit seviyeleri gibi merkezi sinir sistemi üzerindeki oksidatif stresin azaltılması yönünde olumlu bir etkisi olduğu ve beyindeki yağ asidi bileşenlerinin seviyelerinin geri kazanılmasına yardımcı olduıu, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklara yol açan oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olmak için antioksidan enzim aktivitelerini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Sızma zeytinyağının oksidatif stresin azaltılmasında oynadığı rol oldukça önemlidir.

Kaynaklar:

http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2015/fo/c5fo00203f#!divAbstract

https://link.springer.com/article/10.1007/s13197-015-2150-3

https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/exclusive-olive-oil-consumption-has-a-protective-effect-on-coronary-artery-disease-overview-of-the-thiseas-study/802BEDE1A2F9612B0E50305304C178B9

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page